Bir numaralı yayın

Tekrar merhaba,

 

 

Aslında gerçekten tekrar merhaba. Yani biliyorsunuz bunun bir de eskisi vardı. Az da olsa yazıp bir şeyler attığım bir web sayfası mevcuttu. Şimdi günlerden bir gün dedim ki ben bunu biraz güzelleştireyim, az daha yakışıklı olsun. Tabi ki makul olan hazırlanmış bir sayfanın varlığını test ettikten sonra eskisini ortadan kaldırmak olacaktı, fakat ne yaptık? Gözümüze hoş gelmediği ilk an sildik attık. İnsanoğlu elindekinin değerini yokluğunda anlamakla sınanıyor her an, kaçışsız bir gerçeklik...

 

Sonra dedim ki madem eskisini uçurdum, bari şöyle tamamı benim elimden çıkma güzel bir şey yapayım. Hem bana da öğrenmeye mekan olur. Giriştim böylesi bir çabaya da, cidden her şeyin nihayetinde benim elimden çıkacak olması imkânsız. Özgür yazılıma alternatif giriş : bilgi kümülatiftir ve bu özelliği gereğince aslında bu bilginin çıktılarından oluşan bir bütün hiç bir şekilde bir insana ait olamaz. Yani ortaya ne koymuş olursam olayım günün sonunda çivisi dahi elimden çıkmış bir yapı göremeyecektiniz. Daha erken anlamam gerekirdi, olmadı...

 

Topluluğun gözbebeği Laravel'e güvenerek bir şeyler denemeye başladım. Kısa sürede güzel bir şeyler çıktı ortaya. Fakat sitenin adını Javascript bilmeyen adamın önyüzle sınavı olarak da koyabilirdim sanırım. Yakışıklılıktan eser yok farkındaysanız, standart bootstrap. Yani şu gördükleriniz elle yazılmış olmaktan başka eski siteye nazaran pek de bir şey sunmuyor. Ama gururlu muyum, evet.

 

Velhasıl, sitenin yapımı biraz zaman aldı anlayacağınız. Hatta sanırım bir şeyler eksik kaldı, baktıkça anlayacağız artık. Ama Laravel çok güzel bir yapı, başlamak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Burası gelişmeye açık oldukça yani. Her girdiğinizde yeni bir şey görme fırsatını da sunuyorum size anlayacağınız. Sıkıcı yazıların yanında belki bir takım atraksiyonlar yaratırız zamanla, her şey ne kadar zaman ayırabildiğime bağlı.

 

Fakat tüm bunlar tabi ki eski yazıların nereye gittiğini açıklamıyor. Burada ise biraz cehalet, biraz beceriksizlik söz konusu. Çok aman aman şeyler değildi ama bir migration ile ortadan kaldırılmayı da hak etmiyorlardı. Migration denen şeyin ne imkânlar ve riskler barındırdığını bu yazıları kaybederek öğrendim. Olsun bakalım.

 

Yeniden açmışken boş kalmasın istedim, böyle de bir giriş yazısı olsun. Fark edenleriniz olacaktır, sitenin adını değiştirdik. Bu biraz da belki burayı birden fazla insanın yazdığı bir ortama dönüştürebilme ihtimalinden kaynaklı, bakalım, deniyoruz. Fakat anasayfada kocaman kendi Twitter hesabımı yapıştırmış olmam sanırım hâlâ bunun kolektif bir çaba olmadığının göstergesidir. Artık kalkınca anlarsınız daha başkaları da gelmiş demek ki diye.

 

Sağ üstteki "Giriş Yap" butonu sizin için değil. Yani aslında sizin için, ama işlevsiz. Yapabilecek durumda iken yapamamanın çaresizliğini yaşamak isteyenler için küçük bir deneyim ekleyeyim dedim. Dilediğiniz kadar kayıt olmayı deneyebilirsiniz, Flappy Bird oynamaktan daha boş bir eylem değil en azından.

 

Şimdi aklıma geldi, iletişim kısmı çalışmıyor... Ekledim formu ve bağlantıyı fakat hiç bakmadım ne yazık ki. Benimle iletişime geçmek için hâlâ genel geçer yöntemleri kullanmanız gerekiyor. Orayı anonim iletişimin sağlanabildiği bir yer olarak kullanmaya başlamak için sanırım buranın da biraz kolektivize olması gerekecek. Sonunda benimle iletişime geçmek için tarayıcınıza bir adres girip orada bir form doldurma zorunluluğunuz bulunmuyor, telefon numaram dahil gayet bulunabilir adreslere sahip, son derece erişilebilir bir insanım. Hiç bir şey bulamıyorsanız anasayfaya kimsenin kaçıramayacağı boyutlarda twitter hesabımı ekledim yani. Zaten hasbel kader buraya gelmeniz bir şekilde benimle doğalında iletişim hâlinde olduğunuz anlamına geliyor, yani daha ne yapayım gerçekten bilmiyorum. Ama orayı da çalışır hâle getireceğim, işlevsiz bir bağlantı gayet sinir bozucu, evet.

 

Yazı formatı eskisinden farklı olmayacak, fakat dediğim gibi biraz değişime açık bir yer burası. Anlık olarak gelişen bir uygulamanın gelişimini izlemek için dahi girebileceğiniz bir yer olmasını ümit ederek oluşturmuş bulunuyorum. Görsellikten işlevselliğe farklı konularda farklı girişimlerimiz olacak, hatta bunlar hakkında geri dönüş almak için bir de yorum sekmesi ekleyeyim ben, iyi fikir.

 

Şimdilik bu kadar. Sevgiler.

 

Edit: İletişim formunu da düzenledim. Ulaşmak isterseniz orayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tarih:
May 4, 2019
Yazar:

Yorumlar (0)


goldshire 2019